Kalendarze z papierowych łańcuchów
MATEMATYKA
Materiały:
kalendarz
paski kolorowego papieru o rozmiarach 5 x 15 cm
taśma klejąca lub klej
Co należy zrobić:
1. Wielkanoc zazwyczaj jest obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po przesileniu wiosennym. Data ta może przypadać między 22 marca a 25 kwietnia.
2. Małe dzieci mogą mieć kłopoty z właściwą oceną upływu czasu, a ta metoda im w tym pomoże.
3. Na zwykłym kalendarzu policz dni dzielące was od Wielkanocy (lub innego święta), przedszkolnego koncertu, urodzin jednego z dzieci czy innego zbliżającego się wydarzenia.
4. Pokaż dzieciom paski papieru i wyjaśnij, że każdy z nich odzwierciedla jeden dzień. Daj każdemu z dzieci tyle pasków, ile dni pozostało do wybranej daty.
5. Pomóż dzieciom wykonać papierowy łańcuch poprzez połączenie kółek sporządzonych ze sklejonych pasków.
6. Każdego dnia dziecko powinno odcinać lub odrywać jedno ogniwo łańcucha. To da dzieciom konkretne wyobrażenie o upływie czasu i odległości od nadchodzącego święta.
7. Jeżeli chcecie, użyjcie znacznie dłuższych pasków, tworząc jeden duży grupowy kalendarz. Niech dzieci na zmianę usuwają z niego kolejne ogniwa.
Co jeszcze można zrobić:
Porozmawiajcie o różnych sposobach mierzenia czasu.
Matematyka: Dzieci mogą używać papierowych łańcuchów do uczenia się kolejności dni tygodnia. Niech każdy dzień będzie reprezentowany przez konkretny kolor. Zapisz ten kolorowy kod w tabeli powieszonej na ścianie (np. poniedziałek = niebieski, wtorek = zielony itd.). Pomóż dzieciom sporządzić cało miesięczny łańcuch.
Więcej matematyki: W przypadku starszych dzieci usuwanie kolejnych ogniw łańcucha pozwala poćwiczyć umiejętność odliczania. Po zerwaniu kółka, odliczcie do tyłu pozostałe ogniwa.